Lingwistyka stosowana to kierunek filologiczny, na którym studiuje się intensywnie dwa języki obce: angielski i niemiecki, a trzeciego uczy się w mniejszym wymiarze godzin (do wyboru: hiszpański i francuski).
Kompetencje zdobyte w toku studiów na specjalności lingwistyka komputerowa znajdują zastosowanie w nowoczesnej i prężnie rozwijającej się dziedzinie związanej z przewarzaniem języków naturalnych.
Każdego dnia stykamy się z różnymi formami zasobów językowych; nie tylko tradycyjnymi tekstami drukowanymi, lecz także zasobami cyfrowymi, zapisanymi na różnych typach nośników elektronicznych. Specjaliści w dziedzinie lingwistyki komputerowej pracują w oparciu o nagrania wypowiedzi ustnych lub materiały filmowe zawierające komunikację językową, przechowywane w archiwach, bibliotekach i repozytoriach. Każdego dnia powstają gigabajty danych wymagających analizy. Powstają one nie tylko na uczelniach i w instytucjach zajmujących się archiwizacją danych, lecz przede wszystkim tworzą je firmy związane z przetwarzaniem i udostępnianiem informacji, w tym najwięksi udziałowcy rynku informatycznego i medialnego. Znajdują one zastosowanie jako bazy wiedzy specjalistycznej, w systemach rozpoznawania i syntezy mowy, w systemach rozpoznawania mówców, jak i w badaniach marketingowych, w analizie mediów oraz w wielu innych obszarach.
W związku z rozrastającymi się bazami danych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy łączą wiedzę o języku z umiejętnością posługiwania się komputerowymi narzędziami jego przetwarzania i analizy. Absolwenci lingwistyki stosowanej na specjalności lingwistyka komputerowa zdobędą podstawy wiedzy o języku naturalnym i o tym, jak mechanizmy przetwarzania językowego funkcjonują u człowieka. Dowiedzą się, jak wydobywać informację z repozytoriów i korpusów, jakimi środkami przetwarzać i analizować teksty pisane i mówione, a także towarzyszącą mowie gestykulację. Nauczą się projektować systemy dialogowe, zrozumieją, jak działa synteza i rozpoznawanie mowy i mówców. Staną się wykształconymi humanistami o szerokich horyzontach, którzy ze swobodą będą umieć poruszać się w sferze technologii języka. Staną się wykształconymi humanistami o szerokich horyzontach, którzy ze swobodą będą potrafili się poruszać w sferze technologii języka.
Główne atuty kierunku:
- jedyne takie bezpłatne studia licencjackie w Polsce,
- doświadczona i życzliwie nastawiona kadra dydaktyczna,
- perspektywy rozwoju i możliwość znalezienia pracy w szybko rozwijającym się sektorze łączącym znajomość języków z IT,
- intensywna nauka języka angielskiego i niemieckiego.
Wybrane przedmioty
- 390 godzin zajęć z lingwistyki komputerowej i przetwarzania języka (m.in. systemy pisma, analiza języka mówionego, podstawy programowania na potrzeby przetwarzania języka mówionego, analiza danych językowych)
- 660 godzin języka angielskiego, 300 godzin języka niemieckiego, 120 godzin trzeciego języka nowożytnego (do wyboru)
- 270 godzin zajęć z językoznawstwa
- 240 godzin zajęć do wyboru z bogatej oferty (np. filozofia języka, psychologia komunikacji, analiza gestów)
- 150 godzin praktyk
Kompetencje absolwenta
- Znajomość narzędzi potrzebnych do analizy języka naturalnego, tekstów pisanych i mówionych, a także towarzyszących im gestów.
- Umiejętność pozyskiwania informacji z repozytoriów i korpusów.
- Biegła znajomość języka angielskiego i niemieckiego.
- Praktyczna umiejętność projektowania systemów dialogowych.
Perspektywy zawodowe
- Agencje marketingowe.
- Działy Public Relations.
- Analiza mediów / media społecznościowe.
- Archiwa i repozytoria.
- Biura tłumaczeń.