LSTALingwistyka stosowana to kierunek filologiczny, na którym studiuje się intensywnie dwa języki obce: angielski i niemiecki, a trzeciego uczy się w mniejszym wymiarze godzin (do wyboru: hiszpański i francuski). Około połowa zajęć to zajęcia z praktycznej nauki języka obcegoDruga połowa to przedmioty dotyczące tego, jak język funkcjonuje, np.: gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, lingwistyka tekstu i dyskursu, kompozycja i redakcja tekstów czy też przedmioty związane z kulturą i literaturą danego obszaru językowego.

Kierunek lingwistyka stosowana — angielski z niemieckim od podstaw to oferta skierowana do osób bez znajomości języka niemieckiego. Język niemiecki nauczany jest od początku. Osoby znające już język niemiecki w stopniu komunikatywnym (na poziomie co najmniej A2) zapraszamy do skorzystania z oferty, jaką stanowi kierunek lingwistyka stosowana — język niemiecki z angielskim.

Wszyscy absolwenci mogą pracować w prywatnych szkołach językowych oraz jako tłumacze języka niemieckiego i angielskiego. Często znajdują też zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, gdzie pracują w różnych działach (Public Relations, dział marketingu, Human Resources). Bardzo często dla pracodawcy najważniejsza jest właśnie biegła znajomość języków obcych, ponieważ dużo łatwiej jest przyuczyć pracownika do wykonywania konkretnych zadań i pracy na podstawie oprogramowania wykorzystywanego w danym dziale firmy niż właśnie języka. Nasi absolwenci pracują także w wydawnictwach, na uczelniach w kraju i za granicą oraz w instytucjach państwowych.

Co niezwykle istotne, praktycznie każdy student ma możliwość studiowania przez semestr lub dwa za granicą w ramach programu Erasmus. Dla naszych studentów mamy blisko 50 miejsc na uniwersytetach w całej Europie (m.in. w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Turcji, na Słowacji).

Gwarantujemy:

• intensywną, praktyczną naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego, w tym języka niemieckiego od podstaw,
  • możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w ramach praktyk zawodowych,
  • doświadczoną, profesjonalną, dynamiczną i życzliwie nastawioną kadrę dydaktyczną,
  • zajęcia z native speakerami,
  • możliwość studiowania za granicą w ramach programu Erasmus w całej Europie (m.in. w: Niemczech, Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Turcji oraz na Słowacji).

Wybrane przedmioty

• praktyczna nauka języka angielskiego i niemieckiego,
  • trzeci język obcy (do wyboru: hiszpański lub francuski),
  • zajęcia z językoznawstwa, żeby zrozumieć naturę języka i mechanizmy nim rządzące,
  • zajęcia z tłumaczenia pisemnego (ponieważ stawiamy na upraktycznienie),
  • praktyki zawodowe,
  • zajęcia z literatury i kultury, które poszerzają horyzonty i otwierają na poznanie nowych światów,
  • przedmioty do wyboru (zajęcia z literatury, filmu, kultury, języka internetu).

Kompetencje absolwenta

• Biegła znajomość dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego.
  • Wysoko rozwinięte kompetencje komunikacyjne oraz kompetencje interkulturowe (zaliczane do tak pożądanych przez pracodawców umiejętności miękkich), umożliwiające znalezienie zatrudnienia w firmach, instytucjach i organizacjach o zasięgu międzynarodowym.
  • Kompetencje językowe umożliwiające podjęcie pracy w szkołach językowych w sektorze prywatnym.
  • Kompetencje tłumacza, uwzględniające praktyczne wykorzystanie współczesnych narzędzi CAT (umożliwiające pracę w zawodzie tłumacza oraz zdobycie uprawnień tłumacza przysięgłego).

Perspektywy zawodowe

• Praca w zawodzie tłumacza w triadzie języków niemieckiego, angielskiego oraz polskiego.
  • Praca w zawodzie nauczyciela języka niemieckiego i angielskiego w prywatnych szkołach językowych.
  • Zatrudnienie w firmach, organizacjach i korporacjach zagranicznych o zasięgu globalnym, czyli praca wymagająca biegłej znajomości co najmniej dwóch języków obcych.
  • Praca w środowisku międzynarodowym.
  • Public Relations.
  • Human Resources.
  • Agencje reklamowe i szeroko pojęty marketing / social media.