LSTN

Lingwistyka stosowana to kierunek filologiczny, na którym studiuje się intensywnie dwa języki obce: niemiecki i angielski, a trzeciego uczy się w mniejszym wymiarze godzin (do wyboru: hiszpański i francuski). Około połowa zajęć to zajęcia z praktycznej nauki języka obcego. Druga połowa to przedmioty dotyczące tego, jak język funkcjonuje. Obejmuje ona takie przedmioty, jak gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, lingwistyka tekstu i dyskursu, kompozycja i redakcja tekstów oraz przedmioty związane z kulturą i literaturą danego obszaru językowego. Od drugiego roku studenci mają także zajęcia specjalizacyjne (przygotowujące do tłumaczenia lub nauczania języków obcych).

• Co istotne, lingwistyka stosowana - język niemiecki z angielskim to oferta skierowana do osób posiadających komunikatywną znajomość języka niemieckiego (na poziomie co najmniej A2)Dla osób bez znajomości języka niemieckiego oferujemy kierunek lingwistyka stosowana - język angielski z niemieckim, gdzie język niemiecki nauczany jest od podstaw.

Lingwistyka stosowana to przede wszystkim znakomite perspektywy zawodowe. Wszyscy absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą pracować w prywatnych szkołach językowych oraz jako tłumacze języka niemieckiego i angielskiego, natomiast studenci specjalizacji glottodydaktycznej przygotowują się dodatkowo także do wykonywania zawodu nauczyciela języka niemieckiego i angielskiego we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela otrzymują oni jednak dopiero po ukończeniu 5-letnich studiów uwzględniających Standard kształcenia przygotowujący do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2021 poz. 890).

Co niezwykle istotne, praktycznie każdy student ma możliwość studiowania przez semestr lub dwa za granicą w ramach programu Erasmus. Dla naszych studentów mamy blisko 50 miejsc na uniwersytetach w całej Europie (w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Turcji, na Słowacji).

Gwarantujemy:

• intensywną, praktyczną naukę dwóch języków obcych (niemieckiego i angielskiego),
  • możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w ramach praktyk zawodowych,
  • doświadczoną, profesjonalną, dynamiczną i przyjaźnie nastawioną kadrę dydaktyczną,
  • zajęcia z native speakerami,
  • możliwość studiowania za granicą w ramach programu Erasmus w całej Europie (m.in. w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Turcji oraz na Słowacji).

Specjalności

• Specjalność translatoryczna (tłumacz języka niemieckiego i angielskiego)
  • Specjalność glottodydaktyczna (nauczyciel języka niemieckiego i angielskiego)

Wybrane przedmioty

• Wstęp do językoznawstwa
  • Wymowa języka niemieckiego i angielskiego
  • Gramatyka opisowa języka niemieckiego – morfologia
  • Praktyczna nauka języka niemieckiego oraz angielskiego
  • Język niemiecki / angielski w biznesie
  • Lingwistyczne podstawy przekładu
  • Podstawy psychologii
  • Kulturoznawstwo niemieckiego obszaru językowego
  • Wczesne nauczanie języków obcych

Kompetencje absolwenta

• Biegła znajomość dwóch języków obcych: niemieckiego oraz angielskiego, co stanowi dodatkowy atut na rynku pracy.
  • Kompetencje tłumacza uwzględniające praktyczne wykorzystanie współczesnych narzędzi CAT (umożliwiające pracę w zawodzie tłumacza oraz zdobycie uprawnień tłumacza przysięgłego).
  • Kompetencje do nauczania języków obcych w placówkach publicznych i prywatnych.
  • Wysoko rozwinięte kompetencje interkulturowe, umożliwiające znalezienie zatrudnienia w firmach, instytucjach i organizacjach o zasięgu międzynarodowym.

Perspektywy zawodowe

• Praca w zawodzie tłumacza w triadzie języków niemieckiego, angielskiego oraz polskiego.
  • Praca w zawodzie nauczyciela języka niemieckiego i angielskiego (zarówno w placówkach publicznych - po dopełnieniu kwalifikacji, zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymogami - jak i w prywatnych szkołach językowych).
  • Zatrudnienie w firmach o zasięgu globalnym, międzynarodowych organizacjach, korporacjach, czyli praca wymagająca biegłej znajomości co najmniej dwóch języków obcych.
  • Praca w środowisku międzynarodowym.
  • Public Relations.
  • Agencje reklamowe i szeroko pojęty marketing / social media.