Studenci ILS wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji studencko-doktoranckiej Linguistische Juniorentreffen in Wrocław III.

W dniach 4-5 listopada 2022 osoby reprezentujące Sekcję Frazeologiczną Koła Naukowego Studentów Lingwistyki Stosowanej – pani Agnieszka Pasik z II roku studiów magisterskich oraz pani Weronika Pawłowska i pan Mikołaj Droździel z III roku studiów licencjackich lingwistyki stosowanej – wzięły udział w Międzynarodowej Konferencji studencko-doktoranckiej Linguistische Juniorentreffen in Wrocław III. Forum junger Wissenschaftler, gdzie wygłosili referat pt. „Praktische Phraseologie für Studierende – eine Analyse und lexikographische Abhandlung – Forschungsprojekt“.

W prezentacji referenci przedstawili główne cele i wyniki projektu realizowanego w ramach grantu ID-UB Study@research. Projekt zakłada zbadanie języka stosowanego w komunikacji formalnej i nieformalnej przez społeczność studencką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kątem używanych w nim zwrotów idiomatycznych oraz stworzenie podręcznego leksykonu, zawierającego najczęściej stosowane jednostki i ich ekwiwalenty w językach angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim. P

oza wygłoszeniem referatu prelegenci mieli możliwość wysłuchania licznych polskich, angielskich i niemieckich referatów swoich rówieśników oraz starszych koleżanek i kolegów, jak również wykładów plenarnych zaproszonych gości, poświęconych lingwistyce w ujęciu interkulturowym. Udział w konferencji pozwolił naszym reprezentantom nie tylko poszerzyć swoją wiedzę o wiele cennych informacji, lecz także przyczynił się do rozpowszechnienia i spopularyzowania badań nad frazeologią.

Zaprezentowana działalność Sekcji Frazeologicznej Koła i podjęte działania badawcze spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony organizatorów konferencji. Członkinie i Członkowie Sekcji otrzymali zaproszenie na następną konferencję na Uniwersytecie Wrocławskim – tym razem już ściśle powiązaną z frazeologią. Ponadto istnieje możliwość złożenia artykułu do druku na podstawie zaprezentowanego referatu w punktowanym czasopiśmie naukowym „Linguistische Treffen in Wrocław“ w 2023 roku, z której prelegenci planują skorzystać.