Kolejna odsłona intensywnej współpracy polsko-niemieckiej dla 6 studentek z ILS

W dniach 07-14 kwietnia 2024r. 6 studentek ILS UAM spotkało się z studentami kierunku nauk politycznych z Uniwersytetu w Trewirze (Niemcy) w Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz (Brandenburgia) w Niemczech oraz w Collegium Polonicum w Słubicach tuż przy granicy polsko-niemieckiej.

Było to spotkanie w ramach projektu „Przestrzeń transgraniczna jako miejsce życia i nauki” zorganizowanego przez sekcję „Kultura i media krajów niemieckojęzycznych” Koła Naukowego Studentów ILS. Opiekę naukową sprawiły ze strony niemieckiej Charlotte Keuler (Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet w Trewirze) oraz ze strony polskiej dr Marta Bąkiewicz, dr Marta Janachowska-Budych oraz prof. Camilla Badstübner-Kizik (ILS UAM). Uczestniczki i uczestnicy bilateralnej wymiany rozpoznawali przestrzeń transgraniczną jako miejsce nauki i nauczania i doświadczali jej w wielu wymiarach i z różnych perspektyw: literackiej, kulturowej, językowej, politycznej oraz codziennej. Był to czas bardzo intensywnej pracy merytorycznej oraz praktyki językowej: studentki ILS uczestniczyły wraz z osobami studiującymi z Niemiec w warsztatach na tematy takie jak literatura migracyjna w kontekście polsko-niemieckim, krajobraz kulturowy polsko-niemieckiego pogranicza, wybrane metody nauczania w przestrzeni publicznej czy wybrane metody nauczania treści historyczno-politycznych. Dyskutowały i wymieniały się poglądami i doświadczeniami opracowując na tej podstawie koncepcje dydaktyczne ukierunkowane na transgraniczną edukację polityczną z uwzględnieniem aspektu świadomości językowej – przekraczając przy tym granicę polsko-niemiecką kilka razy dziennie. Zarówno w wymiarze merytorycznym jak i towarzysko-kulturalnym wymianę należy uznawać za bardzo udaną, dlatego planowana jest kolejna edycja tego innowacyjnego projektu.

Za pomoc w sfinansowaniu wymiany dziękujemy Pani Dyrektor ILS prof. Danucie Wiśniewskiej, Dziekanowi Wydziału Neofilologii p. prof. Krzysztofowi Strońskiemu  oraz Pani Prorektor prof. Katarzynie Dziubalskiej-Kołaczyk.