dr Barbara Alicja Jańczak

barbarajanczak.eu

Collegium Novum
(061) 829 29 25 (sekretariat)

Aktualne stanowisko
adiunkt

Publikacje  (polski, Deutsch, English)

Dziedziny badań naukowych
- Socjolingwistyka empiryczna
- Wielojęzyczność i studia nad kontaktem językowym
- Badania nad akwizycją oraz nauczaniem języków
- DaF
- Komunikacja interkulturowa
- Lingwistyka migracji oraz gender
- Kontakt językowy a border studies

Dydaktyka
UAM:
-„Praktyczna Nauka Języka Niemieckiego“
-„Multilingualism and Multiculturalism in the European Union“
-„Theory and Practice in Sociolinguistics: Studies on Multilingualism and Multiculturalism“
-„BA-Seminar: Multikulturalität und Mehrsprachigkeit

Europa-Universität Viadrina (2007-2016):
-„Mehrsprachiger Spracherwerb im familiären und schulischen Kontext“
-„Theorie und Empirie des Spracherwerbs im Kontext der Mehrsprachigkeit“
-„Spracherwerb im Kontext der kindlichen Bilingualität“
-„Sprache und Integration“
-„Abenteuer linguistische Forschung“,
-„Bikulturelle Familien“, itd.

Pobyty badawcze:
06-08.2017 - pobyt badawczy w Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University, Sapporo, Japonia

09.2016 - afiliacja w School of Linguistics and Language Studies, Carleton University, Ottawa, Kanada

Projekty badawcze
1. od kwietnia 2018: Language across generations: contact induced change in morphosyntax in German-Polish bilingual speech, projekt Beethoven II, DFG/NCN, (współpracownik projektu)

2. 2017-2018 - Language Contact and Language Policies Across Borders: Construction and Deconstruction of Transnational and Transcultural Spaces, projekt finansowany przez Collegium Polonicum ze środków Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, (kierownik projektu)  (12 uczestników reprezentujących 9 uniwersytetów z 7 państw)

3. 2013-2015 - Instytucjonalne i społeczne oblicze bilingwizmu pogranicza polsko-niemieckiego – analiza polskiej strony, projekt finansowany przez Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung [DPWS], nr 2013-34, (kierownik projektu)

4. 2014-2018 – Language of Boundaries and Boundaries of Language, projekt finansowany przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (współpracownik projektu), bliższe informacje: http://borderland.amu.edu.pl/team/

5. 2013 - Sprachliche Konstruktion sozialer Grenzen, projekt finansowany przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), nr GZ: RO 3555/5-1, (współpracownik projektu)

6. 2006-2011 - Rodziny polsko-niemieckie: Ich języki i kultury rodzinne w Polsce i w Niemczech, projekt doktorski (kierownik projektu)

7. 2010 - 1, 2, 3 meine Sprache, deine Sprache, unsere Sprache. Sprachgebrauch in mehrsprachigen Räumen, projekt finansowany przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), nr JU 395/6-1, (współpracownik projektu)