Sylwiusz Żychliński, dr

Telefon:
0618292931, pok. 312 (Collegium Martineum)

Aktualne stanowisko:
adiunkt

Podstawowe dziedziny badań naukowych:
polsko-angielska składnia porównawcza, poprawność językowa, preskryptywizm, norma językowa, akceptowalność konstrukcji językowych, wykorzystanie badań empirycznych w językoznawstwie (metody oceny poprawności gramatycznej/akceptowalności)

Dydaktyka:
Zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2018/2019: Gramatyka opisowa języka angielskiego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska
Zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2017/2018: Gramatyka opisowa języka angielskiego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska, Seminarium licencjackie (Wybrane elementy polsko-angielskiej gramatyki kontrastywnej)
Zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2016/2017: Gramatyka opisowa języka angielskiego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska, Praktyczna nauka języka angielskiego, Seminarium licencjackie (Wybrane elementy polsko-angielskiej gramatyki kontrastywnej)
Zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2015/2016: Gramatyka opisowa języka angielskiego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska, Teksty użytkowe i naukowe w języku angielskim.
Zajęcia dydaktyczne w roku akademickim 2014/2015: Gramatyka opisowa języka angielskiego, Gramatyka kontrastywna angielsko-polska, Tłumaczenie pisemne tekstów użytkowych polsko-angielskie.

Publikacje:
Żychliński, S. (2018), Subjects or not Subjects: Polish Dative Experiencers and Adjunct Control, in: Anna Bloch-Rozmej, Anna Bondaruk (eds.), Studies in Formal Linguistics: Universal Patterns and Language Specific Parameters, 235-253. Berlin: Peter Lang.
Żychliński, S. (2016), On some aspects of the syntax of Polish object Experiencers in Polish and English, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Witkoś, J., S. Żychliński (2014), On Visser’s Generalization, W: The Linguistic Review.
Witkoś, J., S. Żychliński (2014), Solving adjunct control through tiered attachment sites plus smuggling, In: FASL 22. Michigan Slavic Publications.
Żychliński, S. (2013), Against locative treatment of Polish object Experiencers, W: Proceedings of the 24th Scandinavian Conference of Linguistics, ed. by J.-M. Tirkkonen and E. Anttikoski, Joensuu: Joensuu University.
Witkoś, J., S. Żychliński (2012), A three-way distinction in adjunct control in Polish, W: General Linguistics in Wrocław 7, ed. by J. Błaszczak. Wrocław: Center for General and Comparative Linguistics.
Żychliński, S. (2011), A recalcitrant nature of object Experiencers, W: New Perspectives in Language, Discourse and Translation Studies, ed. by M. Pawlak and J. Bielak. Berlin: Springer.
Witkoś, J., P. Cegłowski, A. Snarska, and S. Żychliński (2011), Minimalist facets of control: An English-Polish comparative overview of gerunds and infinitives, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Witkoś, J., P. Cegłowski, A. Snarska, and S. Żychliński (2011), Wybrane elementy derywacji i interpretacji wyrażeń bezokolicznikowych. Minimalistyczne studium porównawcze polsko-angielskie, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.