mgr Eva Teshajev

Telefon:
+48 61 829 29 25

Aktualne stanowisko i funkcje:
starszy wykładowca, lektor DAAD

Podstawowe dziedziny badań naukowych:
Translatorik, Lexikografie, Kulturgeschichte und kulturelle Schlüsselbegriffe im deutsch-polnischen Vergleich

Dydaktyka:
Tłumaczenie pisemne i ustne
wymowa języka niemieckiego
PNJN

Pobyty badawcze:
05.2012 - Stypendium badawcze w ramach pracy doktorskiej, Wydział Polonistyki, Uniwersytet Warszawski, opiekun naukowy: Prof. dr hab. Andrzej Markowski

Publikacje:

Artykuły
Die Problematik des kulturspezifischen Wortschatzes im Übersetzungsunterricht. Eine Darstellung am Beispiel der Begriffe Westen – Osten, Abendland - Orient, Zivilisation – Kultur im deutsch-polnischen Vergleich, in: 3rd International Conference for Theory and Practice in Education, Neveléstudományi Egyesület, Békescsaba 2011.

Opfer des Westens – Jünger des Ostens: Die Faszination der Deutschen für Russland und seinen „Propheten“ Dostojewski, in: Germanistica Savariensis „Sprache(n) und Literatur(en) im Kontakt 5“, Szombathely 2011.

Westen – Osten, Abendland - Orient, Zivilisation – Barbarei: Begriffsgeschichte als Kulturgeschichte im deutsch-polnischen Vergleich, in: Spoločnosť učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska. (w druku)

Sprachenpaarbezogene Probleme beim Dolmetschen. Ein Erfahrungsbericht über die Ausbildung von Dolmetschern für Deutsch und Polnisch, in: Đurović, Annette/Kučiš, Vlasta (Hrsg.): Translation und Transkulturelle Kommunikation, Belgrad. (w druku)

Funkcja w ramach lektoratu DAAD:
Udzielanie informacji na temat stypendiów DAAD i innych organizacji oraz studiów w Niemczech Przeprowadzanie spotkań informacyjnych dla uczniów, studentów, doktorantów i naukowców w różnych instytucjach szkolnictwa wyższego w Poznaniu.
Przeprowadzanie testów komputerowych „onDaF” dla osób ubiegających się o stypendia DAAD