Spotkanie z Panią Krystyną Budnicką — przedstawicielką Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu”.

Zapytana przez nas, skąd ma tyle siły, by opowiadać po raz kolejny o swoim osobistym dramacie, odpowiedziała: „Nie moja zasługa”. Krótkie przemyślenia na temat spotkania zainspirowane właśnie tą odpowiedzią zebrała Paula Czajkowska.

Nie moja zasługa

Czy można zmieścić dramat historii wojennej w jednej opowieści? Czy da się przekazać dramat swojego osobistego Holocaustu, ubierając go słowami wdzięczności?
Spotkanie z p. Krystyną Budnicką pozwoliło odnaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań i wątpliwości, z którymi każdy z nas przyszedł na to spotkanie. Drobna, pokorna kobieta o słowach mocnych i poruszających każde serce. Pani Krystyna – właściwie Hena Kuczer – z zaskakującą szczegółowością roztoczyła przed nami opowieść o trwaniu i przemijaniu „odmierzanej odejściem kolejnej osoby z rodziny”. Pomimo perspektywy dziecka, które jako jedyne przeżyło wojnę w warszawskim getcie,  przekazana nam historia była pełna szczegółów i niezwykle uporządkowana.
We własnym mniemaniu przeżyła po to, aby nieść ludziom opowieść pełną nadziei i pokrzepienia. Powołana do pracy z młodzieżą, niezłomna, odważna, a nade wszystko skromna. Zdolna do patrzenia ponad podziały, ponad swój ból, dążąca do prawdy. Pokazała nam, co znaczy wybaczyć, pamiętać i jak przekuć swoją tragedię w misję życiową. Jak łączyć swoje wykształcenie z wewnętrznym powołaniem, jak dzielić się dobrem.
Kiedy podczas spotkania nadeszła chwila na dialog z naszą bohaterką, pytaliśmy chętnie i z ciekawością o różne aspekty życia przed- i powojennego. Mimo tej wzniosłości i powagi, które zawierała przedstawiona nam historia, nie czuliśmy się w żaden sposób nieswojo. Przed nami stała osoba tak prosta, a jednocześnie tak silna, pamiętająca tak wiele, a młodsza duchem od niejednego z nas.
 Podczas spotkania nie zabrakło słów wzruszenia i podziwu nad energią i niezłomnością pani Krystyny. Jednak nasz gość z wrodzoną sobie pokorą wzruszał jedynie ramionami i z nieśmiałym uśmiechem stwierdzał: „to nie moja zasługa”.
***
Na zakończenie pragniemy serdecznie podziękować doktorowi Hostyńskiemu za umożliwienie nam spotkania tak wyjątkowej osoby, jaką jest z całą pewnością Pani Krystyna Budnicka.