Wizyta studyjna i seminarium międzynarodowe w Instytucie Lingwistyki Stosowanej

W dniach 05.12-10.12.2016 mieliśmy przyjemność gościć na Wydziale Neofilologii w Instytucie Lingwistyki Stosowanej studentów obcojęzycznej germanistyki z Marburga. Organizacją tego projektu zajęli się zarówno polscy studenci 3. roku Lingwistyki Stosowanej o specjalizacji Asystent Językowy przy wsparciu prof. dr hab. Sylwii Adamczak-Krysztofowicz oraz dr Angeli Schmidt-Bernhardt, jak i studenci z Marburga przy pomocy dr Chiary Cerri. Dla większości naszych gości była to pierwsza wizyta w Polsce. Celem podróży studyjnej i wspólnego seminarium międzynarodowego było pogłębienie kontaktów między instytutami, udoskonalenie sprawności językowych oraz przygotowanie projektów krajoznawczych w międzynarodowych zespołach. Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy projektowej, mieliśmy czas, aby się lepiej poznać. Poniedziałkowa powitalna kolacja oraz mnóstwo śmiechu towarzyszące nam podczas zabaw zapoznawczych, utwierdziły nas w przekonaniu, że będzie to udany tydzień. We wtorek chcieliśmy pokazać studentom z Niemiec nasze piękne miasto. Ten czas poświęciliśmy na zwiedzanie Starego Rynku i Bramy Poznania. Tego samego dnia odbyło się także oficjalne powitanie naszych gości przez Dyrektor Instytutu Lingwistyki Stosowanej prof. dr hab. Izabelę Prokop, a następnie studenci wysłuchali cennych wskazówek dotyczących dydaktyzacji materiałów krajoznawczych podczas wykładu wprowadzającego w tematykę seminarium i przeprowadzonego przez prof. Camilę Badstübner-Kizik. Kolejne dni poświęciliśmy na intensywną, a w efekcie owocną pracę. Każda grupa, składająca się z dwóch studentów z Polski oraz dwóch z Marburga, opracowywała odrębny temat, w ramach którego musiała przygotować przebieg lekcji w języku niemieckim dla studentów polskich uczących się języka niemieckiego na poziomie A2 ze szczególnym uwzględnieniem kontrastywnych polsko-niemieckich treści krajo- i kulturoznawczych. Pomimo intensywnej pracy, poświęciliśmy sporo czasu na integrację. W środę wieczorem wybraliśmy się do Tandem Pubu, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez obcokrajowców. Tam ponownie doskonaliliśmy nasze umiejętności językowe. Następnego dnia dopracowywaliśmy nasze projekty, a w przerwie od pracy, wybraliśmy się na wspólny obiad. W piątkowy poranek grupy prezentowały w formie wystawy plakatów przygotowane przez siebie dydaktyzacje. Dzięki pracy w międzynarodowych zespołach mogliśmy wypróbować nasze sprawności językowe, co było niezwykle ważne dla studentów o specjalizacji Asystent Językowy, którzy uczą się języka niemieckiego dopiero od pierwszego roku studiów zupełnie od podstaw. Dodatkową zaletą tej współpracy była także możliwość poznania osób z różnych zakątków świata, gdyż grupę niemiecką reprezentowali nie tylko Niemcy lecz także studenci pochodzący z Włoch i Rosji, a także Chin, Tajlandii czy Tajwanu. W piątek wieczorem odbyła się w dużej sali naszej uczelni na ul. 28 Czerwca 1956r kolacja pożegnalna. Polscy studenci przygotowali tradycyjne polskie potrawy np. pierogi czy bigos, które tak zasmakowały naszym gościom, że niemal od razu zniknęły ze stołów. Organizacją części artystyczno-rozrywkowej zajęła się grupa z Marburga, która przygotowała Pub Olimpiadę. Konkurencje wymagały niezwykłej kreatywności, powodując głośny śmiech współzawodniczących ze sobą grup. Był to wieczór pełen radości oraz wzruszeń i podziękowań. Ciężko było nam się pożegnać ze studentami z Marburga, którzy już w sobotę rano wracali do domu. Seminarium międzynarodowe okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło nam zastosować zdobytą do tej pory wiedzę językową w praktyce oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Był to czas intensywnej pracy i świetnej zabawy, który na pewno pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za możliwość przeżycia tej wspaniałej dydaktycznej przygody i dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jej zorganizowanie. Sylwia Gorlewicz, Martyna Gozdowska, Michalina Groszkowska (studentki 3. roku Lingwistyki Stosowanej o specjalizacji Asystent Językowy)

Szybkie linki:

STRONA WYDZIAŁU DZIEKANAT