Osiągnięcia studentów

2018

Studenci lingwistyki stosowanej inspirują uczniów do nauki języka niemieckiego


Dnia 5.01.2018 roku w Instytucie Lingwistyki Stosowanej gościliśmy grupę licealistów pod opieką nauczycielki języka niemieckiego – pani Ilony Kozłowskiej, którzy przyjechali do nas z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki z Gniezna, aby wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez studentów II roku SUM, realizujących specjalizację glottodydaktyczną. Inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia był student – Andrzej Danielak. Natomiast same warsztaty odbyły się według pomysłu wszystkich studentów grupy nauczycielskiej w ramach zajęć z dydaktyki języka niemieckiego.

więcej....2017

Dnia 18 listopada 2017 roku Tomasz Klapczarek — student pierwszego roku studiów magisterskich w ILS — podczas międzynarodowej konferencji Języki specjalistyczne w dydaktyce i translatoryce: teoria i praktyka, która odbywała się od 17 do 18 listopada w Instytucie Lingwistyki Stosowanej w Poznaniu, wygłosił referat pod tytułem Zastosowanie mikrokorpusu w ramach zajęć ze specjalistycznego języka niemieckiego. Referat ten został pozytywnie odebrany wśród zebranych językoznawców, czego dowodem była ciekawa dyskusja po prezentacji.
Tomasz Klapczarek wygrał również konkurs Tłumacze na start, przetłumaczywszy tekst z języka niemieckiego na język polski. Dzięki temu dostał się do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 1 grudnia 2017 roku w Warszawie.  
Gratulujemy!
 


W semestrze zimowym w roku akademickim 2016/2017 mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z przygotowanych fakultetów dotyczącym kreatywnego pisania („Kreatives Schreiben“). Było to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie. Mogliśmy zarówno rozwijać siebie i swoją kreatywność, ale także zaczerpnąć pomysłów, które możemy wykorzystać np. w trakcie zajęć w szkole, jako przyszli nauczyciele. Fakultet prowadzony był przez dr. Angelę Schmidt-Bernhardt. Zajęcia sprawiły nam dużo przyjemności a ich owocem są napisane przez nas historie kryminalne. Zachęcamy do czytania!
 
Im Wintersemester 2016/2017 hatten wir die Möglichkeit an einem Seminar „Kreatives Schreiben” teilzunehmen. An unsere Seminarsitzungen erinnern wir uns immer mit einem Lächeln, weil uns das Seminar viel Spaß gemacht hat. An der Veranstaltung haben sowohl zukünftige Lehrer und Lehrerinnen als auch zukünftige Übersetzer und Übersetzerinnen teilgenommen. Einerseits konnten wir uns selbst entwickeln und kreativ denken, andererseits war das eine gute Gelegenheit, interessante Ideen einzuholen, die man z.B. später in der Schule nutzen kann. Als Studierende freuen wir uns immer, wenn wir eine Veranstaltung mit einem Dozenten oder mit einer Dozentin aus Deutschland haben können, was auch hier der Fall war; Frau Dr. Angela Schmidt-Bernhardt hat für uns das Seminar durchgeführt. Eine neue und interessante Erfahrung!
Aleksandra Putowska

Krimi_Die Vergangenheit klopft an die Tür

Krimi_Dolores

Krimi_Echo der Vergangenheit

Krimi_Juan


2014

Daria Jermakowicz
po raz drugi wyróżniona w konkursie
Poznański Wolontariusz Roku 2014

 
Daria jest studentką pierwszego roku lingwistyki stosowanej. Już drugi raz otrzymała wyróżnienie w konkursie Poznański Wolontariusz Roku.
Daria już od 6 lat pracuje pomaga w Hospicjum Palium. Jej praca polega na zdobywaniu funduszy, na rzecz chorych i ich rodzin. Studentka bierze także udział w akcjach promujących bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym.
W liceum Daria prowadziła różne akcje, m.in. promowała transplantologię zachęcając znane osoby, by włączyły się w akcję. Cel ten udało jej się zrealizować z sukcesem. Studentka zorganizowała także wernisaż dzieł sztuki połączony z występem solistów z Teatru Muzycznego w Poznaniu, a z zebranych funduszy wsparła przed Świętami Wielkanocnymi trzy rodziny wielodzietne mieszkające w barakach na działkach w Czerwonaku. Daria działała także na rzecz bezdomnych zwierząt, wspierając schronisko w Przyborówku.
W sierpniu studentka założyła komitet społeczny Imagine: https://www.facebook.com/komitet.imagine?fref=ts
Niedawno udało jej się zorganizować wolontariat naukowy w szkole podstawowej w Czerwonaku. Zajęcia dla dzieci, które potrzebują wsparcia, odbywają się 2h tygodniowo, ale potrzebne jest im więcej godzin. Daria poszukuje kolejnych chętnych wolontariuszy.
Serdecznie gratulujemy Darii.Praktyka dydaktyczna jest integralną częścią studiów.

Służy ona zastosowaniu wiedzy teoretycznej, którą studenci zdobywają na zajęciach w naszym instytucie. Z rozmów ze studentami wynika, że są oni bardzo zadowoleni z tego doświadczenia, nawet, jeśli nie wszystkie aspekty szkoły i nauczania im się podobają. Sprawozdania niektórych studentów świadczą o tym, że pobyt w szkole wzbudza wiele refleksji. Taką refleksyjną studentką jest pani Magdalena Jaszczyk, która wzorowo przeprowadziła swoje praktyki. Jestem przekonana, że takie solidne podejście do tej części studiów zaowocuje dobrymi umiejętnościami i wieloma sukcesami w przyszłej  pracy.

Opis praktyk p.Magdaleny Jaszczyk


2014 Wysoka ocena z praktyk dla Anny Marko

Miło mi poinformować, że nasi studenci osiągają bardzo wysokie oceny z praktyk, wystawiane przez nauczycieli opiekunów na terenie szkół. Pani mgr Teresa Cieślińska, nauczycielka języka niemieckiego w Dwujęzycznym Gimnazjum im. Dąbrówki w Poznaniu napisała m.in. następującą opinię o Ani Marko, studentce II roku SUM specjalności glottodydaktycznej.
 
Pani Anna Marko w czasie odbywania praktyki pedagogicznej dała się poznać od pierwszej już lekcji z jak najlepszej strony. Od pierwszej chwili nawiązała bardzo dobry kontakt z uczniami naszego gimnazjum, co procentowało w późniejszych pracach nad dramą. Świetnie przygotowana do zajęć, potrafi wykorzystać każdą minutę lekcji, przewidująca – zawsze z dodatkowymi ćwiczeniami.
Pracę Pani Ani muszę przedstawić w samych superlatywach – zarówno część wrześniową […], jak i część związaną z dramą […] cechowały perfekcyjne przygotowanie do zajęć i ich spójne, merytorycznie bez zarzutu, prowadzenie. Panując nad uczniami, potrafi aktywizować nawet tych nieśmiałych, wydobyć jeszcze większe pokłady zaangażowania od aktywnych […]. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowałam jej działania i poddawanie się im uczniów, właściwie wszystkich, bez wyjątku. Po pierwszych próbach/ćwiczeniach bycia „gliną” w rękach prowadzącej zajęcia, stawali się coraz bardziej aktywni – nawet ci najsłabsi wykazywali się wielką inwencją twórczą. Musiałam na niejednego spojrzeć inaczej i zweryfikować moje o nim zdanie.
To ja również odbyłam praktykę. Mogłam przekonać się o możliwości przerobienia lektury – pozycji książkowej, metoda dramy ( a nie tylko tekstu), za co pani Ani serdecznie dziękuję[…].
 
Życzymy Ani jeszcze większych sukcesów
Małgorzata Bielicka

2012 Wyróżnienie dla Agnieszki Wdowicz w konkursie dziennikarskim

Studentka II roku lingwistyki stosowanej Agnieszka Wdowicz została wyróżniona w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej i Deutsche Welle za prace „Willkommen im Gymnasium” i „Muzyka to chińska łamigłówka ”.

2010 Alicja Szczap ambasadorem Fundacji Nagrody Młodzieżowej

Studentka II roku lingwistyki stosowanej – Alicja Szczap – została polskim ambasadorem Fundacji Nagrody Młodzieżowej Heskiej Akademii Planowania przestrzennego w Kassel. Fundacja Nagrody Młodzieżowej nawiązuje do współpracy regionów Wielkopolski, Hesji i Bolonii. Każdego roku ogłasza konkurs o Nagrodę Młodzieżową, motywując tym samym młodzież do aktywnego udziału w rozwoju społeczeństwa. Projekt Alicji na temat „Das Landleben im Jahre 2030” zwyciężył w 2008 roku z pracami uczestników z Polski, Niemiec i Włoch. Alicja zdobyła Nagrodę Młodzieżową 2008 oraz otrzymała honorarium pieniężne. W 2012 roku, pełniąc zaszczytną rolę ambasadora, Alicja Szczap prowadziła galę rozdania nagród fundacji Nagrody Młodzieżowej, która odbyła się 17 września 2010 roku w Wiesbaden. Relację z uroczystości można było zobaczyć w niemieckiej telewizji oraz w Internecie. Alicja Szczap wraz z ambasadorem niemieckim i włoskim została zaproszona do uczestnictwa w 5-dniowym programie integracyjnym dla zwycięzców.

 


Kontakt
Wydział Neofilologii
Instytut Lingwistyki Stosowanej UAM
al. Niepodległości 4,
61-874 Poznań
                             
Sekretariat
tel. +48 61 829 29 25
                             
Webmaster
Mateusz Ławniczak
mateusz@amu.edu.pl
                             
Media społecznościowe