Osiągnięcia studentów

Daria Jermakowicz
po raz drugi wyróżniona w konkursie
Poznański Wolontariusz Roku 2014

Daria jest studentką pierwszego roku lingwistyki stosowanej. Już drugi raz otrzymała wyróżnienie w konkursie Poznański Wolontariusz Roku.
Daria już od 6 lat pracuje pomaga w Hospicjum Palium. Jej praca polega na zdobywaniu funduszy, na rzecz chorych i ich rodzin. Studentka bierze także udział w akcjach promujących bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym.
W liceum Daria prowadziła różne akcje, m.in. promowała transplantologię zachęcając znane osoby, by włączyły się w akcję. Cel ten udało jej się zrealizować z sukcesem. Studentka zorganizowała także wernisaż dzieł sztuki połączony z występem solistów z Teatru Muzycznego w Poznaniu, a z zebranych funduszy wsparła przed Świętami Wielkanocnymi trzy rodziny wielodzietne mieszkające w barakach na działkach w Czerwonaku. Daria działała także na rzecz bezdomnych zwierząt, wspierając schronisko w Przyborówku.
W sierpniu studentka założyła komitet społeczny Imagine: https://www.facebook.com/komitet.imagine?fref=ts
Niedawno udało jej się zorganizować wolontariat naukowy w szkole podstawowej w Czerwonaku. Zajęcia dla dzieci, które potrzebują wsparcia, odbywają się 2h tygodniowo, ale potrzebne jest im więcej godzin. Daria poszukuje kolejnych chętnych wolontariuszy.
Serdecznie gratulujemy Darii.

Praktyka dydaktyczna jest integralną częścią studiów.

Służy ona zastosowaniu wiedzy teoretycznej, którą studenci zdobywają na zajęciach w naszym instytucie. Z rozmów ze studentami wynika, że są oni bardzo zadowoleni z tego doświadczenia, nawet, jeśli nie wszystkie aspekty szkoły i nauczania im się podobają. Sprawozdania niektórych studentów świadczą o tym, że pobyt w szkole wzbudza wiele refleksji. Taką refleksyjną studentką jest pani Magdalena Jaszczyk, która wzorowo przeprowadziła swoje praktyki. Jestem przekonana, że takie solidne podejście do tej części studiów zaowocuje dobrymi umiejętnościami i wieloma sukcesami w przyszłej  pracy.

Opis praktyk p.Magdaleny Jaszczyk

2014 Wysoka ocena z praktyk dla Anny Marko

Miło mi poinformować, że nasi studenci osiągają bardzo wysokie oceny z praktyk, wystawiane przez nauczycieli opiekunów na terenie szkół. Pani mgr Teresa Cieślińska, nauczycielka języka niemieckiego w Dwujęzycznym Gimnazjum im. Dąbrówki w Poznaniu napisała m.in. następującą opinię o Ani Marko, studentce II roku SUM specjalności glottodydaktycznej.

Pani Anna Marko w czasie odbywania praktyki pedagogicznej dała się poznać od pierwszej już lekcji z jak najlepszej strony. Od pierwszej chwili nawiązała bardzo dobry kontakt z uczniami naszego gimnazjum, co procentowało w późniejszych pracach nad dramą. Świetnie przygotowana do zajęć, potrafi wykorzystać każdą minutę lekcji, przewidująca – zawsze z dodatkowymi ćwiczeniami.
Pracę Pani Ani muszę przedstawić w samych superlatywach – zarówno część wrześniową […], jak i część związaną z dramą […] cechowały perfekcyjne przygotowanie do zajęć i ich spójne, merytorycznie bez zarzutu, prowadzenie. Panując nad uczniami, potrafi aktywizować nawet tych nieśmiałych, wydobyć jeszcze większe pokłady zaangażowania od aktywnych […]. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowałam jej działania i poddawanie się im uczniów, właściwie wszystkich, bez wyjątku. Po pierwszych próbach/ćwiczeniach bycia „gliną” w rękach prowadzącej zajęcia, stawali się coraz bardziej aktywni – nawet ci najsłabsi wykazywali się wielką inwencją twórczą. Musiałam na niejednego spojrzeć inaczej i zweryfikować moje o nim zdanie.
To ja również odbyłam praktykę. Mogłam przekonać się o możliwości przerobienia lektury – pozycji książkowej, metoda dramy ( a nie tylko tekstu), za co pani Ani serdecznie dziękuję[…].

Życzymy Ani jeszcze większych sukcesów
Małgorzata Bielicka

2012 Wyróżnienie dla Agnieszki Wdowicz w konkursie dziennikarskim

Studentka II roku lingwistyki stosowanej Agnieszka Wdowicz została wyróżniona w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej i Deutsche Welle za prace „Willkommen im Gymnasium” i „Muzyka to chińska łamigłówka ”.

2010 Alicja Szczap ambasadorem Fundacji Nagrody Młodzieżowej

Studentka II roku lingwistyki stosowanej – Alicja Szczap – została polskim ambasadorem Fundacji Nagrody Młodzieżowej Heskiej Akademii Planowania przestrzennego w Kassel. Fundacja Nagrody Młodzieżowej nawiązuje do współpracy regionów Wielkopolski, Hesji i Bolonii. Każdego roku ogłasza konkurs o Nagrodę Młodzieżową, motywując tym samym młodzież do aktywnego udziału w rozwoju społeczeństwa. Projekt Alicji na temat „Das Landleben im Jahre 2030” zwyciężył w 2008 roku z pracami uczestników z Polski, Niemiec i Włoch. Alicja zdobyła Nagrodę Młodzieżową 2008 oraz otrzymała honorarium pieniężne. W 2012 roku, pełniąc zaszczytną rolę ambasadora, Alicja Szczap prowadziła galę rozdania nagród fundacji Nagrody Młodzieżowej, która odbyła się 17 września 2010 roku w Wiesbaden. Relację z uroczystości można było zobaczyć w niemieckiej telewizji oraz w Internecie. Alicja Szczap wraz z ambasadorem niemieckim i włoskim została zaproszona do uczestnictwa w 5-dniowym programie integracyjnym dla zwycięzców.