mgr Aleksandra Putowska

Aktualne stanowiska i funkcje
Doktorantka
Członek rady programowej DRK (Dzień Różnorodności Kulturowej) na Wydziale Neofilologii

Podstawowe dziedziny badań naukowych
Wielojęzyczność, wpływy międzyjęzykowe, psycholingwistyka, akwizycja języka trzeciego (i kolejnych), glottodydaktyka

Dydaktyka
Praktyczna nauka języka niemieckiego

Współpraca międzynarodowa

Udział w projekcie badania dzieci dwujęzycznych we Frankfurcie n. Menem pod opieką p. prof. Aldony Sopaty (od października 2017).

Udział w kooperacji Instytutu Lingwistyki Stosowanej z wydawnictwami niemieckimi (pod opieką pani dr Luizy Ciepielewskiej-Kaczmarek).

Publikacje

Sopata, A./ Putowska A. (2020) Polnisch als Herkunftssprache in Deutschland – Einfluss der Familiensprachenpolitik auf die Sprachentwicklung der Kinder. W: Adamczak-Krysztofowicz, Sylwia/ Szczepaniak-Kozak, Anna/ Rybszleger, Paweł Piotr (red.): Angewandte Linguistik–Neue Herausforderungen und Konzepte. Festschrift für Izabela Prokop zum 70. Geburtstag. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht Verlag, 203-216. DOI: 10.14220/9783737011860.203
Polnisch als Herkunftssprache in Deutschland – Einfluss der Familiensprachenpolitik auf die Sprachentwicklung der Kinder (vr-elibrary.de)

Putowska, A. (2018) Ist es heutzutage noch ‘cool’ Deutschlehrer zu werden? Herausforderungen und Perspektiven. W: J. Aptacy; V. Frankowska; B. Mikołajczyk; J. Taborek; K. Waliszewska M. Woźniak; M. Woźnicka & W. Zabrocki (red.), Język w Poznaniu 9. Poznań: Wydawnictwo Rys, 103-109.

Skowronek, B./ Putowska, A. (2017). FSU: zwischen Mündlichkeit und Schriftlichkeit. W: M. Koszko, K. Kowalewska, J. Puppel, E. Wąsikiewicz-Firlej, E. Wilczyńska (red.), Scripta Neophilologica Posnaniensia. UAM: Poznań, 313-327. DOI: 10.14746/snp.2017.17.22
FSU: zwischen Mündlichkeit und Schriftlichkeit | Scripta Neophilologica Posnaniensia (amu.edu.pl)

Wyróżnienia i nagrody

2018 Nominacja do nagrody im. Macieja Frankiewicza 2018.
2017 Wyróżnienie nagrodą Prodziekana ds. studenckich Wydziału Neofilologii za działalność organizacyjną i naukową w czasie trwania studiów.