dr Agnieszka Błażek

Telefon:
61 8292930, pok. 314 Collegium Martineum

Aktualne stanowisko i funkcje:
Starszy wykładowca

Podstawowe dziedziny badań naukowych:
Międzynarodowa komunikacja specjalistyczna, terminologia, terminografia, leksykografia, dydaktyka języków obcych (specjalistycznych)

Dydaktyka
Język niemiecki specjalistyczny (prawo, ekonomia, szkolnictwo wyższe)
Tłumaczenie pisemne specjalistyczne (prawo, ekonomia, szkolnictwo wyższe)
Komunikacja specjalistyczna
Terminologia i termiografia

Współpraca międzynarodowa
2017: Wykładowca gościnny, Uniwersytet w Halle, Alexander-Brückner-Zentrum für Polenstudien
2016-2017: Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta, stypendium powrotne
2014-2016: Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta, Uniwersytet w Lipsku, stypendium naukowe (opiekun naukowy prof. Klaus-Dieter Baumann)
od 2013: Polski koordynator sieci CEEPUS "TRANS-TRANSkulturelle Kommunikation und TRANSlation", kierownictwo sieci: Uniwersytet w Mariborze (Słowenia)
2008-2010: Członek zespołu badawczego w projekcie Languages in a Network of European Excellence.
2008-2009: Międzynarodowy projekt leksykograficzny Unilex - słownik uniwersytecki niemiecko-polski. We współpracy z prof. Burkhardem Schaederem z Uniwersytetu w Siegen (Niemcy)
od 2009: Członek zespołu Laboratorium Interkulturowego (LABIK) przy Uniwersytecie im. Niekrassowa w Kostromie (Rosja)

Monografie:
Błażek, A. (2018): Einheit in Vielfalt: der Bologna-Prozess: Fachlexikologische und fachkommunikative Aspekte. Berlin: Frank & Timme.
Błażek, A.; Rapti, A.; Schaeder, B. (2010): Unilex. Universitätswörterbuch Deutsch-Polnisch. Słownik uniwersytecki polsko-niemiecki. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa
Błażek, A. (2008). Evaluation interkultureller Kompetenz bei angehenden Deutschlehrerinnen und -lehrern in Polen. Wydawnictwo Naukowe UAM. Poznań.
Plesiński, W.; Napierała, K. (Hrsg). Autoren: Błażek, A. (et. al.) Lexikon des Polnischen Rechts. C.H.Beck. 2013

Pozostałe publikacje (wybór) dostępne są przez wyszukiwarkę Google Scholar:

Agnieszka Błażek w Google Scholar