prof. UAM dr hab. Matulewska Aleksandra

Kierownik Instytutu Króla Sejonga
Członek Rady Naukowej Szkoły Doktorskiej

Podstawowe dziedziny badań naukowych
1.        przekład prawniczy i specjalistyczny (język prawny i prawniczy; język logistyki; język łowiecki; język historii)
2.        dydaktyka przekładu specjalistycznego i języków specjalistycznych
3.        semiotyka języków specjalistycznych
4.        kultura łowiecka

Dydaktyka
Przekład specjalistyczny polsko-angielski, przekład prawniczy, języki specjalistyczne

Wybrane pobyty zagraniczne
X 2016           l’Université de Lille, Francja
VII 2017         University of London, The Institute of Advanced Legal Studies and the Institute of Modern Languages Research, Londyn
X 2018           Lanzhou University, Lanzhou; Chongquing University; Northwest University of Political Science and Law, Xi’an, Chiny
Projekty badawcze
2016-2017                     Kierownik projektu Digitalizacja i publikacja czasopisma Comparative Legilinguistics w Internecie oraz dotyczące go procedury zabezpieczające finansowane są w ramach umowy 739/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
2016-2017                     Kierownik projektu  Upowszechnianie nauki w ramach umowy 821/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
2013-2017                     Kierownik projektu badawczego o numerze 2012/07/E/HS2/00678, pt: Parametryzacja translatologii legilingwistycznej w zakresie terminologii prawa cywilnego materialnego i procesowego przyznanego w ramach programu Sonata Bis przez NCN.
2011-2012                     wykonawca zadania 7 (przygotowanie kursu e-learningowego pt. Translatologia) w ramach projektu „Unikatowy Absolwent=Możliwości. Wzrost potencjału dydaktycznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza poprzez innowacyjne kształcenie w języku angielskim, interdyscyplinarność, e-learning, inwestycje w kadry” nr POKL 04.01.01.-00-019/10.

Wypromowani doktorzy
9/03/2018         Promotor pracy doktorskiej Bogdana Nowickiego; tytuł rozprawy: „Umowy prawa cywilnego w przekładzie wietnamsko-polskim i polsko-wietnamskim”; recenzenci: prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, prof. dr hab. Romuald Huszcza.
9/03/2018         Promotor pracy doktorskiej mgr Darii Zozuli; tytuł rozprawy „Język umów o przeniesienie praw do nieruchomości w aspekcie translatologicznym polsko-indonezyjskim i indonezyjsko-polskim”; recenzenci: prof. dr hab. Jerzy Bańczerowski, prof. dr hab. Romuald Huszcza.
25/05/2019       Promotor pracy doktorskiej Pauli Trzaskawki pt. Język prawa autorskiego w ujęciu translatologicznym polsko-angielskim, recenzenci prof. dr hab. Julian Maliszewski, prof. UWr dr hab. Marek Kuźniak.

Odznaczenia i nagrody
2008                          Nagroda za działalność naukową Rektora UAM II stopnia
2010                          Odznaczenie za Zasługi dla PT TEPIS
2013                          Nagroda za działalność dydaktyczną Rektora UAM