dr Joanna Woźniak

618292902, pok 301, Collegium Historicum

Aktualne stanowisko i funkcje

• Adiunkt

• Pełnomocnik Dziekana Wydziału Neofilologii ds. pomocy materialnej dla studentów niestacjonarnych

• Opiekun studentów III roku na kierunku Filologia: specjalność lingwistyka stosowana

• Asystent redaktora w czasopiśmie naukowym Glottodidactica. An International of Applied Linguistics

Podstawowe dziedziny badań naukowych
frazeologia kontrastywna języka niemieckiego i polskiego, języki fachowe, translatoryka, lingwistyka tekstu

Dydaktyka
język niemiecki specjalistyczny
gramatyka opisowa języka niemieckiego – morfologia i składnia
gramatyka kontrastywna
praktyczna nauka języka niemieckiego
technologie informacyjne
język niemiecki specjalistyczny z elementami tłumaczenia
korespondencja handlowa

Spis publikacji

Monografie

• 2016. Fachphraseologie am Beispiel der deutschen und der polnischen Fassung des Vertrag von Lissabon. Danziger Beiträge zur Germanistik. Gdańsk: Peter Lang.

Artykuły

• 2017. Pragmatische Phraseologismen in ausgewählten Rechtstexten — ein Systematisierungsversuch. W: Lingwistyka stosowana, 22, Nr 2/2017,149–162.

• 2016. Nominationseinheiten im Fachtext aus kontrastiver Sicht Deutsch-Polnisch. W: Juszczyk, Konrad/ Kamasa, Voctoria/ Mikołajczyk, Beata/ Taborek, Janusz/ Zabrocki, Władysław (red.): Język w Poznaniu 5. Poznań, 149-162.

• 2015. Zur Verwendung von (Fach-)Phraseologismen in deutschen und polnischen Rechtstexten. W: Mikołajczyk, Beata (red.): Deutsch in Kommunikations- und Handlungsräumen der Gegenwart. Die deutsche Sprache als Forschungsobjekt polnischer Nachwuchslinguisten. Poznań, 115-130.

• 2014. "Versuch der Analyse des Vertrags von Lissabon nach dem Mehrebenenmodell von Heinemann/Heinemann". W: Juszczyk, Konrad / Mikołajczyk, Beata / Taborek, Janusz / Zabrocki, Władysław (red.): Język w Poznaniu 4. Poznań, 273-283.

• 2014. "Konwencjonalizacja w tekstach prawnych na przykładzie polskiej i niemieckiej wersji Traktatu lizbońskiego". W: Łukasik, Marek / Mikołajewska, Beata (red.): Języki specjalistyczne wczoraj, dziś i jutro, 440-453.

• 2013. "Vorüberlegungen zu Kollokationen in Fachtexten am Beispiel der Gründungsverträge der EU". W: Bartoszewicz Iwona / Szczęk Joanna / Tworek Artur (red.): Im Anfang war das Wort II. Linguistische Treffen in Wrocław 9. Wrocław, Dresden, 353-357.

• 2013. "Traktat lizboński jako tekst specjalistyczny". W: Puppel, S. / Tomaszkiewicz, T. (red.): Scripta manent - res novae. Poznań, 569-578.

• 2012. „Internacjonalizmy paremiologiczne a językowy obraz świata.” W: Juszczyk, K. /Mikołajczyk, B. /Taborek, J. /Zabrocki, W. (red.): Język w Poznaniu 3. Poznań, 313-323.

• 2011. "Przysłowia internacjonalne a wielojęzyczność w dydaktyce". W: Juszczyk, K. /Mikołajczyk, B. /Taborek, J. /Zabrocki, W. (red.): Język w Poznaniu 2. Poznań, 213-224.

Recenzje
  • Elżbieta Dziurewicz. Korpusbasierte Analyse der Phraseologismen im Deutschen am Beispiel des phraseologischen Optimums für DaF. PHILOLOGIA Sprachwissenschaftliche Forschungsergebnisse Bd. 206. Hamburg: Verlag Dr. Kovač. 2015, 260 S. W: Glottodidactica XLIII/2. Poznań 2016, 236-238.

• Magdalena Urbaniak-Elkholy: Komplexe deutsche Nominalphrasen und ihre polnischen Entsprechungen. Eine konfrontative Studie. Danziger Beiträge zur Germanistik. Bd. 47. Peter Lang: Frankfurt am Main, Berlin, Bern, Bruxelles, New York, Oxford, Wien, 2014. W: Glottodidactica XLII/1. Poznań 2015, 120-122.
  • Agnieszka Błażek, Aleka Rapti, Burkhard Schaeder: UNILEX Universitätswörterbuch Deutsch-Polnisch. Ein Leitfaden zur studentischen Mobilität. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2010. W: Glottodidactica XXXVII. Poznań 2011, 190-193.